Die Stigting vir Bemagtiging deur Afrikaans (SBA) poog om geletterde, selfonderhoudende en omgewingsbewuste gemeenskappe deur die gebruik van Afrikaans te help vestig. Onderliggend hieraan is die oortuiging dat die sleutel tot selfverwesenliking en volhoubare ekonomiese vooruitgang vir miljoene gemarginaliseerde Afrikaanssprekendes lê in:
skeppende en kritiese denke,
doeltreffende mondeling en skriftelik kommunikasie,
goeie syfervaardighede,
die skep en benut van geleenthede en
die verantwoordelike omgaan met die omgewing.
Onderwys lê die grondslag vir hierdie projek, want dit behels die oordrag van kennis, vaardighede en waardes. Daarom poog ons deur ‘n verskeidenheid van programme om geletterdheid op voorskoolse vlak te bevorder, om bykomende steun aan laer- en hoërskool-onderwysers te bied om geletterdheid te bevorder, en om die geletterdheidsvlakke van veral vroeë skoolverlaters te verbeter.

Die SBA is ‘n Artikel 18A-maatskappy (sonder winsbejag).

Personeel

SBA_NIEL

Dr Niel le Roux

Hoof

e-pos: niel@sbafrikaans.co.za

SBA_BIANCA

Me Bianca Greeff

Kantoorbestuurder

e-pos: bianca@sbafrikaans.co.za

Athina-Jansen

Me Athina Jansen

Programassistent

e-pos: assistent@sbafrikaans.co.za

Direksie

marlene2

Dr Marlene le Roux

Voorsitter

UH van Artscape, trustee van die Desmond and Leah Tutu Trust en voorsitter van die Wes-Kaapse Regering se Jeug-Akademie.

e-pos: marlene@artscape.co.za

brand2

Dr Dirk Brand

Onder-Voorsitter

Koördineerder vir Beiere Wes-Kaap Vennootskap en Buitengewone Senior Lektor aan die Universiteit van Stellenbosch se Skool vir Publieke.

e-pos: dirkjb@mweb.co.za

SBA-TEAM-Fatima-Allie

Me Fatima Allie

Direksielid

Itheko events management -Kommunikasie Bestuurder.

e-pos: allie.fatima@gmail.com

sba_mari

Me Mari Lategan

Direksielid

Eienaar van en sakekonsultant by In Context Consulting. again

e-pos: mari.lategan@incontext.co.za

SBA-TEAM-Dr.-Michael-le-Cordeur

Prof Michael Le Cordeur

Direksielid

Stellenbosch Universiteit – Taalonderrig en Taal in Onderrig

e-pos: mlecorde@sun.ac.za

Karen-M-foto

Me Karen Meiring

Direksielid 

Hoof van kykNET

e-pos:Karen.meiring@mnet.co.za

SBA_JAN

Mnr Jan Mutton

Direksielid

Afgetrede Belgiese ambassadeur.

e-pos: Jan.Mutton@gmail.com

sandra2

Dr Sandra Prinsloo

Direksielid

Ikoniese aktrise en regisseur. Ontvanger van die Orde van Ikhamanga van president Zuma in 2014.

e-pos: sandraprins@mweb.co.za

hendrik

Drs Hendrik Theys

Direksielid

Onder-voorsitter van die Afrikaanse Taalraad, dosent in Afrikaans by CPUT, raadslid van PANSAT en lid van die Wes-Kaapse Taalkomitee.

e-pos: theysh@cput.ac.za

johan2

Mnr Johan van Lill

Direksielid

Direkteur van Wordwise Media en aanbieder op RSG en FMR asook paneellid van die Fleur de Cap en Fiesta toekennings.

e-pos: johan@wwd.co.za

SBA-TEAM-Prof.-Steward-van-Wyk

Prof Steward van Wyk

Direksielid

Hoof van die Afrikaanse departement by UWK

e-pos: svanwyk@uwc.ac.za

dr-Mvula-Yoyo-foto

Dr Mvula Yoyo

 Direksielid  

Tranformasie Bestuurder van Mediclinic Suider-Afrika

e-pos:  Mvula.Yoyo@Mediclinic.co.za

Borge


Vennote

Klik hier vir meer

Midblocks-R3_1
Midblocks-R4
Midblocks-R3_3